Elimizden Kaçıp Giden Dünya Anthony Giddens

ISBN:

Published:

Paperback

110 pages


Description

Elimizden Kaçıp Giden Dünya  by  Anthony Giddens

Elimizden Kaçıp Giden Dünya by Anthony Giddens
| Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, RTF | 110 pages | ISBN: | 4.41 Mb

21. yüzyılın savaş alanı, fundamentalizm ile kozmopolit hoşgörüyü karşı karşıya getirmektedir. Küreselleşen bir dünyada, bilgilerin ve görüntülerin yeryüzünün her tarafına rutin biçimde aktarılmasını seyreden bizler, bu şekilde bizden farklı biçimdeMore21. yüzyılın savaş alanı, fundamentalizm ile kozmopolit hoşgörüyü karşı karşıya getirmektedir.

Küreselleşen bir dünyada, bilgilerin ve görüntülerin yeryüzünün her tarafına rutin biçimde aktarılmasını seyreden bizler, bu şekilde bizden farklı biçimde düşünen ve farklı yaşamlar süren başka insanlarla düzenli ilişkiler kurmuş oluyoruz. Kozmopolitler bu kültürel karmaşayı memnunlukla karşılayıp benimsiyorlar.

Fundamentalistler işte bu eğilimi rahatsız edici ve tehlikeli buluyor ve her alanda (din, etnik kimlik ya da milliyetçilik gibi) yepyeni ve saflaşmış bir geleneğe (genellikle de şiddete) sığınıyorlar. Bu süreçte kozmopolit bakışın kazanacağını haklı olarak umut edebiliriz.

Kültürel çeşitlilik ile demokrasinin hoşgörüsü birbiriyle yakından bağıntılıdır ve demokrasi şimdi dünyanın her tarafına yayılmaktadır. Demokrasi arkasında yatan güç küreselleşmedir. Ama aynı zamanda ve paradoksal olarak, en çok bilenen demokratik yapıların, yani parlamenter demokrasinin yapısının sınırlarını belirleyen etken de küreselleşmedir. Bizim mevcut kurumları daha fazla demokratikleştirmeye ve üstelik bunu küresel çağın taleplerine karşılık vermeye çalışan biçimlerde yapmaya ihtiyacımız var.

Bizler asla kendi tarihimizin efendileri olamayız, ama elimizden kaçıp giden dünyayı yerinde tutacak yollar bulabiliriz ve bulmalıyız.Enter answer

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Elimizden Kaçıp Giden Dünya":


tolnaiborvidek.eu

©2010-2015 | DMCA | Contact us